D&D Global 10/8V2500 Banded V-Belt — 8V Section, 10 Bands, 250in
Price:
Description
The D&D Global 10/8V2500 is a standard V-belt featuring Narrow wedge 8V dimensions, manufactured by D&D Global.
This belt features a smooth-sided design for general-purpose industrial power transmission.
Specifications
Belt Section 8V
Sub-Type Standard
Width 1"
Thickness 29/32"
Length 250 in