D&D Global 10/SPA1682 Banded V-Belt — SPA Section, 10 Bands, 1682mm
Price:
Description
The D&D Global 10/SPA1682 is a standard V-belt featuring Metric SPA (13mm) dimensions, manufactured by D&D Global.
This belt features a smooth-sided design for general-purpose industrial power transmission.
Specifications
Belt Section SPA
Sub-Type Standard
Width 13mm
Thickness 10mm
Length 1682 mm