D&D Global 14/SPB3750 Banded V-Belt — SPB Section, 14 Bands, 3750mm
Price:
Description
The D&D Global 14/SPB3750 is a standard V-belt featuring Metric SPB (17mm) dimensions, manufactured by D&D Global.
This belt features a smooth-sided design for general-purpose industrial power transmission.
Specifications
Belt Section SPB
Sub-Type Standard
Width 17mm
Thickness 14mm
Length 3750 mm