D&D Global 14/SPZ2000 Banded V-Belt — SPZ Section, 14 Bands, 2000mm
Price:
Description
The D&D Global 14/SPZ2000 is a standard V-belt featuring Metric SPZ (10mm) dimensions, manufactured by D&D Global.
This belt features a smooth-sided design for general-purpose industrial power transmission.
Specifications
Belt Section SPZ
Sub-Type Standard
Width 10mm
Thickness 8mm
Length 2000 mm