D1263-3M-25 Double Sided Timing Belt 3M 25mm x 1263mm OC
Price:
Description
The D1263-3M-25 Double Sided Timing Belt 3M 25mm x 1263mm OC is a synchronous timing belt with 8M-pitch profile, manufactured by Diesel Belting.
Specifications
Pitch Profile 8M
Pitch 3 mm
Tooth Profile Curved (HTD)
Tooth Location Double Sided
Number of Teeth 421
Width 25.0mm
Length 1263 mm