D3280-8M-30 Double Sided Timing Belt 8M 30mm x 3280mm OC Diesel Belting
Price:
Description
The D3280-8M-30 Double Sided Timing Belt 8M 30mm x 3280mm OC Diesel Belting is a synchronous timing belt with 8M-pitch profile, manufactured by Diesel Belting.
Specifications
Pitch Profile 8M
Pitch 8 mm
Tooth Profile Curved (HTD)
Tooth Location Double Sided
Number of Teeth 410
Width 30.0mm
Length 3280 mm